Jedną z najbardziej unikalnych i fascynujących atrakcji Wrocławia, są rzeźby krasnali, porozrzucane w różnych miejscach na terenie miasta. Szukanie wrocławskich krasnali stanowi ciekawą rozrywkę dla wielu turystów, dlatego warto wiedzieć, jaka jest geneza tych figurek.
Skąd wzięła się popularność wrocławskich krasnali?
Historia wrocławskich krasnali sięga lat 80. XX wieku i związana jest z działalnością antykomunistycznego ruchu o nazwie Pomarańczowa Alternatywa. Był to satyryczny ruch oporu, który za pomocą humoru i karykatury przeciwstawiał się reżimowi komunistycznemu w Polsce. Jego członkowie organizowali happeningi, podczas których na murach Wrocławia pojawiały się symbole krasnali – były to malowane graffiti, które miały zadrwić z komunistycznej władzy.
W tamtych czasach władze PRL likwidowały antyrządowe hasła i slogany, które pojawiały się na budynkach. W odpowiedzi na te działania działacze Pomarańczowej Alternatywy zaczęli malować krasnale w miejscach, gdzie zamalowano wcześniejsze napisy. Krasnale stały się symbolem buntu, ale w łagodnej, humorystycznej formie, która była w stanie zyskać poparcie społeczne i nie narazić się wprost na represje. Po upadku komunizmu krasnale z Wrocławia nie zniknęły, a wręcz przeciwnie, stały się integralną częścią miasta w postaci fizycznych niewielkich posągów. W dzisiejszych czasach wciąż pojawiają się nowe rzeźby krasnali, sponsorowane przez różne osoby z terenu całego świata. Te wyjątkowe figurki stały się nieodłącznym elementem tożsamości Wrocławia i doskonale wpisują się w jego nowoczesny wizerunek.
Poszukaj krasnali na wrocławskim rynku i zostaw samochód w bezpiecznym miejscu
W niewielkich sklepikach przy wrocławskim Rynku można kupić Mapę Krasnali, prowadzącą do miejsc, w których można podziwiać małe figurki. Dla wielu turystów szukanie krasnali to świetna zabawa, która może zająć większą część dnia. Jeżeli wybierasz się na taką wycieczkę, pomyśl o tym, gdzie zostawić samochód. Parking we Wrocławiu przy NFM to świetna opcja dla osób, chcących zaparkować w pobliżu rynku. Co więcej, przy Narodowym Forum Muzyki można znaleźć całą orkiestrę krasnali, co znaczy, że już na samym początku masz szansę znaleźć jedne z najciekawszych rzeźb.